l care logo

בית אבות לתשושי נפש

מהו בית אבות לתשושי נפש?

elderly couple2
זוג זקנים תשושי נפש בבית אבות

בית אבות לתשושי נפש מציע מגורים עם פיקוח צמוד וטיפול ליקיריכם הסובלים בערוב ימיהם מתשישות נפש.

תשישות נפש מוגדרת כמכלול של בעיות קוגניטיביות האופייניות בעיקר לגיל השלישי ומקשה על החיים בצורה עצמאית.

תפקודי המוח סובלים מפגיעה עמוקה ההולכת ומחמירה, כך שהאדם מתקשה להתמצא במרחב האישי והציבורי, מתקשה לטפל בעצמו באופן שמצבו הגופני מידרדר גם הוא.

אנשים אלו אינם יכולים להישאר לבד ברוב המקרים והם זקוקים להשגחה צמודה 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע.

הצוות המשגיח בבית האבות מורכב ממטפלים צמודים ועד אנשי מקצוע מומחים המטפלים בנושאים שונים בהתאם למידת הצורך ולתקינה המחייבת של משרד הבריאות.

רובם ככולם מתפקדים גופנית כל עוד יש מי שמפקח עליהם ומכוון אותם בשגרת יומם לטפל בעצמם, אבל הם אינם יכולים בדרך כלל לזכור לעשות זאת לבד, או שהם עלולים לעשות דברים שאינם מיטיבים אתם או שעלולים אפילו לסכן את שלומם.

המגבלות הנפוצות של תשושים

התופעות הנפוצות המובילות לאבחנה של תופעה זו נעות מאלצהיימר מלא במקרה החמור ביותר שלו, דרך דמנציה ועד בעיות זיכרון ובלבול במקרים הקלים יחסית, שבהם המטופלים אינם מאבדים לגמרי את יכולתם הקוגניטיבית.

בעיות אלו נובעות מסיבות רבות, חלקן בשל אירועי חיים ומשברים שהצטברו עד להתמוטטות כללית תפקודית, וחלקם בגלל סיבות פיזיולוגיות של המוח המתרחשות עם התקדמות הגיל, מטבע הדברים.

התופעות כולן מקשות עליהם לעתים פיזית, כמו דיכאון המוביל לבעיות אכילה ושינה, הסתגרות והתבודדות, אי שיתוף פעולה בכל הקשור למטלות היומיומיות ודאגה לטיפוח ותחזוקת הבית והגוף, סירוב להתקלח או לאכול, ואף התפתחות אישיות נרגנת המקשה מאוד על תקשורת עם האיש.

המוגבלויות החמורות יותר עלולות לפגוע בתחושת ההתמצאות בזמן ובמרחב, אובדן היכולת לתקשר בנסיבות חברתיות כך שאי אפשר להשתתף עוד בפעילויות מסוימות או אף לצאת מהבית למקומות ציבוריים.

גם בתקשורת הבין אישית המוגבלות נעה בין קשיים מסוימים בזיכרון כמו קושי לזכור שמות ופרצופים, ועד התפתחות של תוקפנות ופרנויה בגלל הפחד מהאנשים והסיטואציות שהם כבר אינם מזהים, אפילו בני משפחה וחברים.

טיפול ומעקב

טיפול ומעקב בתשושי נפש
טיפול ומעקב בתשושי נפש

בית אבות לתשושי נפש, הוא המקום המתאים לטיפול והשגחה בדיירים, עם צוות אנשי המקצוע המגוון הכולל את כל מי שיכול לטפל בהם, מהדאגה לקיום השגרה היומיומית ועד לפיזיותרפיסטים, לרופאים, לאחיות ולמטפלים שהופכים להיות קרובים כבני משפחה.

עד כמה שלעתים קשה להודות בפני עצמנו במצב הבריאותי הנחלש של ההורים, אין זה אות לכך שתמו הימים הטובים והשמחים שלהם ובמחיצתם, אלא רק סימן לצורך בהתאמת התנאים על מנת להבטיח עוד שנים ארוכות וטובות.

בגלל בעיות התקשורת עם הסביבה ואובדן היכולת להתבטא לעתים יש לעקוב אחר מצב בריאותם באופן שוטף.

מדובר, אם כן, שבית האבות לתשושי נפש משמש מעבר למתן תשומת לב צמודה ויום יומית של אנשי הצוות כלפי המטופלים גם לאבחון בעיות שאינם יכולים לזהות ולבקש עזרה עבורם.

 

חשיבות הטיפול הצמוד

תשישות נפש היא מצב כרוני שאינו משתפר, אלא להיפך, הולך ומידרדר.

במקרים כאלה הטיפול המסור חיוני כדי להישאר מוכרים למטופלים הנקשרים למטפלים שלהם ומעניקים להם תחושת ביטחון מסוים בעולמם ההולך ומתערער סביבם במהירות, כשהם עצמם הולכים ושוקעים לתוך חוסר יכולת לזהות עוד אנשים.

הדבר הטוב ביותר שאפשר לעשות למענם הוא להעניק להם ביטחון ושלווה מסוימת, עם טיפול מסור בערוב ימיהם, כך שלא יסבלו מכל הזנחה שהיא.

בתים בפריסה ארצית
0
שנות פעילות
0
עובדים מסורים
0
דיירים מרוצים
0

מתלבטים מה מתאים לצרכים שלכם ?

מוזמנים לשיחת אבחון והכרות עם נציגי הרשת. בשיחה נציג בפניכם את האפשרויות השונות ולאור מצבו של בן המשפחה שלכם נמליץ על השיבוץ המוצע.

Scroll to Top
גלילה למעלה