l care logo

כל מה שרציתם לדעת על בית אבות סיעודי מורכב

כל מה שרציתם לדעת על בית אבות סיעודי מורכב

 

 

מסגרות הדיור בבתי האבות נעות בין מסגרות לקשישים עצמאים לחלוטין (הולכים, אוכלים וכיו"ב ללא סיוע כלל) לבין מסגרות לקשישים עצמאיים באופן חלקי. מצב סיעודי הוא מצב בו הקשישים זקוקים לליווי וסיוע בכל פעולותיהם, לקשישים אלה מסגרות דיור ייחודיות. בית אבות סיעודי מורכב הינו אחד ממסגרות הדיור המיועדות לקשישים סיעודיים במצב קשה יותר. לכל אחת מהמסגרות יש בבתי האבות שרותים כמו פעילות חברתית, השגחה רפואית, ייעוץ תזונתי וטיפולים שונים. את כל השרותים האלה מקבלים גם בבית אבות סיעודי מורכב, אך בנוסף נותן בית האבות מענה לצרכים המיוחדים של הקשישים במצב זה. במאמר זה ננסה לענות על השאלות הנפוצות בנושא: מהי ההגדרה למצב סיעודי מורכב? מאיזה בעיות ייחודיות סובלים הקשישים הסיעודיים-מורכבים? מהם השרותים הייחודיים הדרושים לקשישים אלה? ואיך ממנים שהייה בבית אבות סיעודי מורכב? 

 

מה זה מצב סיעודי מורכב

קשישים במצב סיעודי מורכב, הם לא רק קשישים שמתקשים בביצוע פעולות יומיומיות וזקוקים להשגחה רפואית צמודה. קשישים אלה סובלים לרוב, גם ממחלות כרוניות או סופניות, כגון סרטן, איידס, פצעי לחץ, נכות, מחלות ריאה, מחלות דיאליזה או נכות קשה אחרת. קשישים סיעודיים מורכבים זקוקים לטיפולים רפואיים המחייבים נוכחות של אחות כמו לדוגמה: שימוש בזונדה, בדיקות דם, החלפת קטטר, עירוי תוך ורידי, חיבור למכשירי הנשמה או טיפולים כימותרפיים.

 

מהן הבעיות הייחודיות הנפוצות בקרב קשישים סיעודיים – מורכבים?

 

 

הזנה תוך ורידית
 

תופעה נפוצה בטיפול בקשישים שנמצאים במצב סיעודי מורכב, היא הצורך בהזנה תוך ורידית ממושכת. הטיפול מופקד בדרך כלל על צוות בראשות רופא שתפקידו לפקח על תקינות הטיפול. הטיפול מלווה בהערכה תזונתית על ידי דיאטן/ית על פי המצב הקליני של המטופל. נערך גם מעקב קבוע על משקלו. כמו כן, מתבצעת התאמה דינמית של סוגי תמיסות ההזנה בהתאם למצבו. הדיאטן לוקח בחשבון את תוצאות בדיקות המעבדה הסדירות שנערכות פעם בשבוע ואת ההיסטוריה הרפואית של המטופל בעת התאמת הטיפול.

 

פצעי לחץ

 

 בעיה נפוצה של קשישים במצב סיעודי מורכב, היא פצעי לחץ הינה. פצע לחץ הוא כיב מזוהם שנגרם עקב הפעלת לחץ ממושך על אותו שטח עור.פצעי לחץ נפוצים מטבע הדברים בקרב קשישים סיעודיים מורכבים המרותקים למיטה. אנשים בריאים לא מפתחים את הבעיה כי הם משנים את תנוחת הישיבה או השכיבה שלהם באופן טבעי, כמעט בלי שיתנו דעתם לדבר בכל פעם שהם חשים קצת לא נוח. מקומות מועדים להתפתחות פצע כזה הם: הגב התחתון, העכוז ,העקבים, הירכיים, הקרסוליים, ובעיקר המרפקים

 

כדי למנוע פצעי לחץ חשוב לשנות באופן אקטיבי את תנוחתם של המטופלים המוגבלים בתנועה. מניעה במקרה זה היא הטיפול הטוב ביותר. כמו כן, עזרה פאסיבית שמסייעת בהתמודדות, היא אפקטיבית לא פחות. שימוש באביזרים מונעי לחץ  כמו: מזרן אקטיבו-דינמי (שמשנה בעצמו את נקודות הלחץ באמצעות הזרמת אוויר לנקודות משתנות). כריות או מגפיים ייעודיים. או משטחי ויסקו, העשויים מסוג של ספוג צפוף-פולימרי ואלסטי במיוחד (כלומר שתמיד חוזר למצבו הקודם). כל אלה בליווי השגחה שוטפת על שלמות העור והקפדה על ההגיינה שלו – ימנעו פצעי לחץ.

 

מהו מבחן התלות

 

ההגדרה לקשיש סיעודי מורכב היא חלק מרשימת הגדרות נוספות (עצמאי, סיעודי, תשוש ותשוש נפש), אשר נקבעות על ידי המוסד לביטוח לאומי באמצעות מבחן תלות –  ADL (Activities of Daily Living). מבחן התלות בודק את הקושי של הקשיש להתמודד עם ביצוע פעולות יומיומיות בסיסיות כמו- אכילה, שתייה, רחצה, החלפת לבוש, ניידות ושליטה על הסוגרים. בנוסף למבחן ה-ADL, נבדק הקשיש באמצעות כלים אבחוניים נוספים. המדד לדירוג דמנציה של בלסד והשאלון של פייפר .

 

 

מה כולל טיפול לקשיש סיעודי מיוחד

 

רוב הקשישים הסיעודיים-מורכבים נמצאים בסכנת חיים, ולכן הם זקוקים לטיפול ייחודי, הכולל השגחה צמודה של רופא או אחות. בשונה מקשיש סיעודי רגיל, אשר יתכן ומצבו ישתפר וייתכן שיחזור לחיים עצמאיים יחסית, קשיש סיעודי מורכב לעולם יישאר כזה, לולא הטיפול הייחודי, מצבו עלול אף להתדרדר.

 פתרונות הדיור השונים עבור קשיש סיעודי מורכב

 

קיימים מספר אפשרויות דיור לקשיש הסיעודי  מורכב :

  • להמשיך להתגורר בביתו הפרטי תוך כדי השגחה רפואית צמודה ושהייה של אחות במקום, 24 שעות ביממה.
  • לשהות במחלקה ייעודית בבתי החולים, שם ייהנה מטיפול דומה.
  • לשהות בבתי אבות סיעודיים, בהם מחלקה או מחלקות נפרדות עבור הקשיש הסיעודי- מורכב 
  • לשהות במסגרת בית אבות מיוחד שמיועד אך ורק לקשישים הסיעודיים- מורכבים

איזה שרותים ניתנים בבית אבות סיעודי מורכב?

 

בכל אחד מהאפשרויות שהוזכרו לעיל, יהנה הקשיש מסל שירותים בסיסי ומורחב.

  • סל השירותים הבסיסי זהה בכל אחד ממסגרות הדיור שצוינו לעיל. סל שרותים בסיסי כולל: השגחה רפואית צמודה, טיפול תרופתי, בדיקות דם, דיאליזה, טיפול בפצעי לחץ, אחות צמודה שמסייעת לקשיש בעת ביצוע פעולות היום – יום, אבחון וטיפול פסיכולוגי, לחצני מצוקה, אספקת חשמל, שלוש ארוחות עיקריות, שתייה, ושירותי ניקיון ואחזקה.
  • בנוסף לסל השירותים הבסיסי, סל השירותים המורחב שונה במסגרת הדיור השונות ויש הכוללים גם חדר שינה מרווח, טלוויזיה, פעילויות חברתיות, טיולים, חוגים וסדנאות, תרפיה באומנות, דיאטנית, קפיטריה, שתייה חמה / קרה ועוד.

עלות ומימון השהייה בבית אבות סיעודי מורכב

 

עלות שהייה בבית אבות סיעודי מורכב אינו זול ועשוי להגיע לאלפי שקלים בחודש. אשפוז פרטי, יכול לעלות אף כ-800 ₪ ליום. במקרים רבים, מימון השהייה בבית אבות סיעודי מורכב, נופלת על הקשיש ובני משפחתו. על מנת להקל על המשפחות, משתתפות רוב קופות החולים בעלות היומית של האשפוז, ומסבסדות את העלות כך שתעמוד על 100 שקלים בערך לכל יום אשפוז.

אשפוז קשיש סיעודי שמבוטח במסגרת ביטוח סיעודי פרטי, יעלה אף סכום נמוך יותר, בהתאם לסוג פוליסת הביטוח.

 

 


0
בתים בפריסה ארצית
0
שנות פעילות
0
עובדים מסורים
0
דיירים מרוצים

מתלבטים מה מתאים לצרכים שלכם ?

מוזמנים לשיחת אבחון והכרות עם נציגי הרשת. בשיחה נציג בפניכם את האפשרויות השונות ולאור מצבו של בן המשפחה שלכם נמליץ על השיבוץ המוצע.

Scroll to Top
גלילה למעלה